|
Ryszard Marczak
#TRYBOLOGIA
l. Wprowadzenie
Można przyjąć, iż pewnej liczbie uczestników tego seminarium hasło "trybologia" niewiele mówi albo też wydaje się być nie na miejscu. Kurs poświecony problemom korozji nie powinien, jakby się wydawało, zajmować się zagadnieniem tarcia, zużycia i smarowania. Są to powody, dla których autor czuł się zmuszony do nieco szerszego potraktowania naukoznawczych aspektów trybologii.
Pojęcie "nauka" łączy w sobie dwa znaczenia: nauka jest systemem wiedzy i jednocześnie jest działalnością ludzką skierowaną na zwiększenie ilości wiedzy /2/.
Naukoznawcy, rozpatrując rozwój nauki jako systemu wiedzy, zwracają uwagę na pewne charakterystyczne jego cechy, a mianowicie:
- występowanie okresów burzliwego rozwoju i okresów pewnej recesji w każdej z dyscyplin naukowych;
- postępujący proces zróżnicowania i integracji poszczególnych gałęzi nauki /3/.
Procesy zróżnicowania i integracji wynikają z potrzeb poznawczych oraz praktycznych i z reguły wywierają olbrzymi wpływ na przyspieszenie rozwoju wiedzy i ulepszanie metod organizacji nauki.
Na naszych oczach i niekiedy przy naszym udziale powstało szereg nowych nauk, w tym - trybologia. Dzisiaj nie można jeszcze dostatecznie ściśle określić jej wewnętrznej struktury i zakresu problematyki. Tym niemniej należy przypuszczać, że charakter rozwoju trybologii nie będzie różnił się od charakteru rozwoju innych nauk określonych mianem "interdyscyplinarne".
Do najważniejszych cech tego rozwoju należy przyjmowanie idei i metod naukowych od nauk podstawowych oraz dostosowywanie ich do swych potrzeb i celów. Prof. M. Mięsowicz stwierdza /13/, że "fizycy polscy w swych badaniach podstawowych, dotyczących najważniejszych kierunków rozwojowych tej dyscypliny, obok wysoko ocenionych rezultatów w tych badaniach, osiągnęli wysoki poziom techniki doświadczalnej, w dziedzinach ważnych dla rozwoju fizyki stosowanej i wielu dziedzinach techniki" .
Wciąż wzrastająca potrzeba wzajemnego współdziałania nauk ma swoją przyczynę także w tym, że przyroda jest jedna; między modelami rzeczywistości, badanymi przez różne nauki (np. przez chemię ciała stałego i fizykę), istnieje związek przedmiotowy, a poszczególne dyscypliny naukowe, badając różne strony jednego i tego samego obiektu, wyrażają tylko część jednego zespołu właściwości /3/.
Jest oczywistym, że wiele metod i technik badawczych wypracowanych w fizyce i chemii fizycznej C tez nauce interdyscyplinarnej!) zostanie wykorzystanych w trybologii.
Wydaje się interesującą propozycja /14./ wykorzystania idei cybernetyki i podejścia do działalności naukowo-badawczej w trybologii jako do swego rodzaju procesu informacyjnego. Z tego punktu widzenia każda nauka (a więc i trybologia) może być rozpatrywana jako złożony dynamiczny system informacyjny, stworzony przez człowieka dla zebrania, analizy i opracowywania informacji w celu otrzymania nowych prawd i nowych praktycznych wniosków /3/.
W takim ujęciu wszelka produkcja naukowa, do której należy zaliczyć podstawowe odkrycia, dane badawcze, uogólnienia, rozwiązania techniczne, technologiczne i konstrukcyjne, może być mierzona "zmianą informacji między wejściem a wyjściem" /1/. Bardziej uwypukla się rola wykorzystania elektronowej techniki obliczeniowej do wstępnego przetwarzania informacji naukowej w świecie, jej potrzeb przy rozwiązywaniu pojedynczego zagadnienia i indywidualnych możliwości człowieka.
W ujęciu systemowym łatwiej jest ocenić wspólne obszary dla trybologii i nauki o korozji. Obie zajmują się badaniami procesów niszczenia i ochrony przed niszczeniem materiałów z tym, że przedmiotem zainteresowań korozjonistów jest system złożony z materiału i otoczenia, a przedmiotem badali trybologów - system utworzony z dwóch elementów materiałowych: pary trącej i otoczenia*.
Traktując chemię fizyczną jako wyspecjalizowaną gałąź fizyki można w ślad za J. Maleckim /14/ znaleźć następujące aspekty jej związków z trybologią:
- współzależność - jako powiązanie dyscyplin naukowych, a więc określonego, stale wzrastającego zasobu wiedzy ludzkiej;
- kształtowanie metod badawczych;
- nawiązywanie współpracy instytucji badawczych;
- uzupełnianie się działalności zawodowej specjalistów z obu dyscyplin naukowych.
2. Geneza i przedmiot trybologii
Tarcie, zużycie i smarowanie znane są ludzkości chyba od czasu wynalezienia koła (smarowano np. osie rydwanów bojowych w starożytnym Egipcie), a nawet jeszcze wcześniej. Jest wprost zadziwiające, że to najwcześniej przez homo sapiens dostrzeżone zjawisko zamiany pracy w ciepło jest tak mało ropoznane. Człowiek najpierw poznał ogień w postaci niszczycielskiego zjawiska (pożaru wznieconego przez piorun, wybuchu wulkanu itp.). Najstarsze siady użytkowania ognia znajdujemy już w dolnym paleolicie (od około l mln do 100 tys. lat temu). Ogień stał aię wkrótce podstawą bytu człowieka pierwotnego. Z czasem człowiek nauczył się rozniecać ogień - początkowo właśnie przez mechaniczne pocieranie dwóch kawałków drewna, później przez krzesanie (hubka + krzesiwo). Pierwsze ślady celowego krzesania ognia pochodzą z górnego paleolitu (od 40 do 14. tys. lat temu); technika krzesania nie uległa zmianie aż do XIX w.n.e., tj. do chwili wynalezienia zapałek fosforowanych. Zapalanie dzisiejszych zapałek czy zapalniczek odbywa się przecież również przez pocieranie.
# Publikowana w pracy zbiorowej p.t.: „Niektóre problemy chemicznego i mechanochomicznego niszczenia metali”, Ossolineum, Wrocław 1977
* Otoczenie może być także jednym z dwóch elementów pary trącej.
Problem zmniejszania oporów tarcia i zmniejszania zużycia towarzyszył przez cały czas rozwojowi cywilizacji technicznej, ulegając na przestrzeni dziejów zmianom jakościowym (wykorzystanie tarcia - tworzywa cierne, hamulce, sprzęgła) i ilościowym (wytężenie węzłów kinematycznych nowoczesnych maszyn). Metody z "praktyki" okazały się niewystarczające, a wysokość strat ponoszonych przez przemysł wzrosła do ogromnych sum.
W 1964 r. powołano w Wielkiej Brytanii specjalną rządową-komisję, pod przewodnictwem H. P. Josta, do przeanalizowania stanu wiedzy i badań w dziedzinie techniki smarowania maszyn. Wyniki pracy komisji przedstawiono rządowi. Stwierdzono, że wysokość strat w przemyśle maszynowym Wielkiej Brytanii sięga kwoty 0,5 miliarda funtów. Jednym ze sposobów zmniejszenia strat było - zdaniem komisji - podniesienie rangi służby smarowniczej. Taka była geneza propozycji objęcia problemów związanych z tarciem, zużyciem i smarowaniem maszyn nazwą "trybologia" (grec.: tribos - tarcie, logos - nauka). Proponowana nazwa przyjęta się i jak dotąd robi ogromną karierę w świecie.
Zgodnie z duchem definicji angielskiej (1968 r.), trybologia jest to "nauka o oddziaływaniu i technologia oddziaływujących na siebie powierzchni, znajdujących się we względnym ruchu oraz przedmiotów pokrewnych i zagadnień praktycznych". Jak widać na ukształtowanie się takiej definicji (drugiej z kolei) wpłynęły przede wszystkim problemy techniczne, mające bezpośredni związek z ekonomiką, a nacelowane na optymalizowanie tarcia i przeciwdziałanie zużywaniu się elementów maszyn.
Według pojęć klasycznych trybologia jest nauką interdyscyplinarną, metodologicznie opartą na naukach podstawowych, przede wszystkim na fizyce i chemii ciała stałego, wykorzystującą swoje osiągnięcia w nauce i technice konstruowania, budowy i eksploatacji kinematycznych węzłów maszyn. Obejmuje w ten sposób wszystkie trzy fazy istnienia maszyny i jednocześnie głęboko wkracza w technologie samej produkcji (smary i smarowanie technologiczne) /4/. Przy przyjęciu takiej definicji trybologii jej powiązania z techniką i pnktyka przedstawia rysunek l.
|
Rys. l. Schemat strumieni informacji w systemach /4/:
a) trybologia - konstrukcja - budowa - eksploatacja maszyn; b) trybologia - konstrukcja - technologia produkcji - eksploatacja maszyn |
Wydaje się jednak, że z tak pojętej dyspliny należałoby wyraźnie wyróżnić dwa kierunki: pierwszy - naukowy, związany z badaniami procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w obszarze tarcia (trybologia -sensu stricto); drugi - techniczny, obejmujący wszelkie techniczne i ekonomiczne problemy trybologii (trybotechnika). Konieczność takiego rozróżnienia wynika zarówno z innego rozumienia czym są nauki podstawowe stosowane w Polsce a gdzie indziej (np. w Anglii), jak i z potrzeby znalezienia bliższych powiązań trybologii z innymi naukami.
Badania podstawowych procesów fizycznych i chemicznych zachodzących na powierzchni ciała stałego (sorpcja, dyfuzja, kataliza, utlenianie) były do niedawna domeną fizyki i chemii ciała stałego, które zresztą wypracowały wiele interesujących metod badania tych zjawisk. Praktyka i technika trybologii żądają jednak konkretnych odpowiedzi na pytanie: co i jak należy zrobić, aby sprostać rosnącym wymaganiom (trwałość i niezawodność) w coraz ostrzejszych warunkach pracy maszyn (wytężenie węzłów kinematycznych, ekstremalnie trudne narażenia zewnętrzne, dążność do zmniejszania zużycia materiałów itp.) przy jednoczesnej konkurencyjności ekonomicznej.
Trybologia, zajmując się również badaniami zjawisk zachodzących na powierzchni ciała stałego, chce związać ich mechanizm ze stanem i budową warstwy wierzchniej, wszelkimi zmianami generowanymi tarciem i wzajemnym wpływem tych wszystkich zjawisk i stanów na procesy tarciowe.
Styki i wspólne obszary trybologii z innymi naukami są i zawsze będą duże. Nie należy jednak przypisywać trybologii roli majoryzującej, lecz wyłącznie rolę integrującą w zakresie tych nauk lub ich części, które mogą przyspieszyć proces poznawczy w przedmiocie trybologii.
Na rysunku 2 przedstawiono schematycznie powiązanie trybologii i trybotechniki z innymi naukami. Dla wyeksponowania "poziomów" i przechodzenia do badali podstawowych (I) przez techniczne (II) do zastosowań praktycznych (III) pominięto niektóre związki i strumienie przepływu informacji. Zwraca uwagę fakt, że poziom II jest wspólny dla trybologii i trybotechniki. Jest to zgodne ze światową tendencją wzmacniania więzi pomiędzy naukami podstawowymi a stosowanymi.
Przedstawiona powyżej definicja trybologii nie jest ani pełna, ani wyczerpująca. Jest jedną z prób bliższego przedstawienia przedmiotu i celu tej nauki. "Definicję będzie można podać dopiero na dość wysokim stopniu poznania definiowanego pojęcia, a nie w punkcie wyjściowym tego procesu" /3/.
|
Rys. 2. Schemat powiązań trybologii i trybotechniki z innymi naukami |
3. Tarcie a smarowanie
Pojęcie "smarowanie" ma kilka znaczeń. Może ono oznaczać proces fizyczny związany z zamianą tarcia suchego na inne rodzaje tarcia, może oznaczać specjalne zagadnienie techniczne, związane ze sposobem doprowadzania środka smarującego do węzłów trących, sposobem technicznego zrealizowania zasady tarcia płynnego w łożyskach, bądź też - z konsystencją zastosowanego smaru (smarowanie hydrostatyczne, hydrodynamiczne, aerodynamiczne itp.), może także oznaczać prostą czynność wprowadzania smaru pomiędzy trące się elementy. Ta nieoznaczność jest czasem powodem niesłusznego używania terminu "smarowanie" jako synonimu "tarcia" (smarowanie płynne - tarcie płynne).
Smarowanie jest więc związane z obecnością w parze trącej środka wprowadzonego celowo głównie dla zmniejszenia oporów tarcia i zmniejszenia zużycia. W pierwszym przybliżeniu można powiedzie, że rodzaj tarcia realizującego się w węźle tarciowym zależy od względnej grubości warstwy smaru.
W tabeli przedstawiono związki pomiędzy grubością warstwy smaru, rodzajami tarcia i wartościami współczynników tarcia (zestawienie to ma charakter tylko poglądowy).
Tabela
| Względna grubość warstwy smaru | Rodzaje tarcia | Wartość współczynników tarcia
| Brak | suche | powyżej 0,2
| Warstwy adsorpcyjne mono- lub polimo- lekularne smarów, płynów, pary wodnej itp., warstwy chemisorpcyjne tlenków, siarczków i inne | graniczne | 0,2-0,04
| Warstwy smaru o grubości mniejszej od wysokości mikronierówności trących się powierzchni ciał stałych | mieszane | 0,2-0,08
| Warstwy smaru o grubości większej od mikronierówności trących się powierzchni ciał stałych | płynne | 0,08-0,005 |
Rozpatrywanie współczynników tarcia (kinetycznego) w oderwaniu od materiałów pary trącej, rodzaju mchu, warunków zewnętrznych i metody pomiaru ma w chwili obecnej co najmniej charakter dyskusyjny. Na przykład wartość współczynnika tarcia stali po teflonie wynosi około 0,04, jest więc niższa niż (w niektórych przypadkach) wartość współczynnika tarcia płynnego. Ten ostatni w pewnych rozwiązaniach smarowania hydrostatycznego może osiągnąć wartości rzędu 10 -10 , a więc niezmicrnie małe. Byłoby bardzo pożądane generalne uporządkowanie tego zagadnienia. Aktualnie obowiązująca norma (PN-67/M-04301 "Tarcia i procesy zużycia przy tarciu ciał stałych") budzi zbyt wielo kontrowersji.
4. Problemy materiałowe w trybologii
Rozwiązanie podstawowego zadania z zakresu optymalizacji węzłów kinematycznych maszyn polega przede wszystkim na prawidłowym doborze materiałów na pary trące oraz środka smarującego.
Inżynieria materiałowa rozumiana jako technika dobierania tworzywa na pary trące maszyn nie jest nowością w trybologii. Ogromna ilość obserwacji praktycznych oraz wyniki wielu szczegółowych prac badawczych doprowadziły do utworzenia dużego zbioru informacji o zachowaniu się różnych materiałów w parach trących. Znacznie gorzej przedstawia się sprawa z doborem trzeciego partnera do pary trącej - środka smarującego. W tym przedmiocie istnieje jeszcze wiole luk i niejasności, wynikających z niedostatecznej znajomości procesów zachodzących w obszarach tarcia, determinowanych zarówno składem chemicznym smaru i materiałów pary, jak i warunkami pracy węzła kinematycznego. Stan taki wynika bezpośrednio z braku powiązań pomiędzy projektowaniem i wytwarzaniem materiałów smarowych a konstrukcja, budową i eksploatacją maszyn.
Inżynieria materiałowa rozumiana jako nauka o doborze i kształtowaniu właściwości użytkowych tworzyw jest dopiero w początkowej fazie swojego rozwoju, jej podstawowym zadaniem są nie tyle urządzenia i sposoby przeprowadzania procesów technologicznych, ile mechanizm zjawisk zachodzących wewnątrz tworzywa w skali mikroskopowej (atomowej) i makroskopowej oraz w konsekwencji - zmiany użytkowych własności tworzyw. Uniezależnienie pojęcia inżynierii materiałowej od procesu technologicznego pozwala na lepsze uwypuklenie wpływu innych procesów (np. tarcia) na własności tworzyw. Stąd też wypływają podstawowe zadania badawcze dla trybologii - badania związków pomiędzy warunkami pracy węzłów kinematycznych maszyn a właściwościami materiałów konstrukcyjnych (tworzyw par trących) i smarowych. Wydaje się, że zrealizowanie tak sformułowanych zadań zapewni od strony naukowej rozwiązanie zagadnienia optymalizacji kinematycznych węzłów tarcia w maszynach.
4.l. Funkcja i struktura systemu trybologicznego
Funkcją systemu trybologicznego jest realizowanie zadania w warunkach występowania względnego ruchu elementów pary trącej i związanego .z tym tarcia, oddziaływająego na realizację funkcji.
|
Rys. 3. Schemat systemu trybologicznego /10/ |
Przez system trybologiczny należy rozumieć układ złożony ze złącza ruchowego (pary trącej), otoczenia ruchowego oraz układu sterującego (rys. 3). Składowe te tworzą podsystemy systemu trybologicznego w otoczeniu, które z parą trącą może oddziaływać fizycznie i chemicznie. W otoczeniu można wyróżnić mikrootoczenie pary trącej, różniące się od reszty otoczenia głównie strukturą (stopniem uporządkowania składników) i, ewentualnie, składem chemicznym. Oddziaływanie mikrootoczenia na elementy pary może odbywać się za pośrednictwem otoczenia lub układu sterującego (np. wymiana ciepła).
Z przedstawionego na rys. 3 schematu można wyróżnić następujące relacje, wiążące pomiędzy sobą elementy i podsystemy systemu trybologicznego:
a) układ sterujący a podsystemy lub elementy systemu;
b) relacja wewnętrzna podsystemu "pary trącej" (element pary - element pary);
c) relacje wewnętrzne w elementach pary (warstwa wierzchnia - rdzeń);
d) element złącza - otoczenie - element złącza;
e) element złącza - mikrootoczenie tego elementu - mikrootoczenie drugiego elementu złącza - element złącza;
f) makrootoczenie - otoczenie;
g) relacje wewnętrzne podsystemu "otoczenia" (otoczenie - mikrootoczenie).
Stan systemu trybologicznego jest znany, jeżeli znane są jego elementy i zbiór relacji zachodzących pomiędzy nimi. Spośród wielu możliwych stanów systemu trybologicznego można wyróżnić zbiór stanów optymalnych. Są one rezultatem realizacji funkcji systemu zgodnej z programem założonym dla tego systemu.
System trybologiczny jest systemem o ograniczonych możliwościach sterowania w procesie użytkowania ze względu na niewielką liczbę zmiennych sterujących. Powoduje to, że system trybologiczny realizuje w zasadzie tylko jeden program funkcjonalny. Każda zmiana programu funkcji systemu trybologicznego wymaga przebudowy jego struktury.
Występujące w trakcie realizacji funkcji systemu trybologicznego tarcie zewnętrzne powoduje - na skutek zużycia - osiągnięcie przez elementy trące systemu stanów granicznych. O ile znane są niektóre systemy trybologiczne umożliwiające w określonym przedziale czasu optymalne działanie systemu poprzez jego reakcje na niektóre zmiany stanu systemu (np. automatyczna regulacja luzów w hamulcach i układach kierowniczych pojazdów mechanicznych), o tyle nie znane są jeszcze w technice systemy trybologiczne, w których by nie zachodziło zużycie ich elementów trących.
Wpływ zużycia na właściwości funkcjonalne systemu trybologicznego jest dwojakiego rodzaju. Na ogół korzystny w początkowym okresie pracy pary trącej ("dotarcie"), w dalszym powoduje ciągle rosnący ubytek właściwości funkcjonalnych, poczynając od zmian minimalnych aż do całkowitego zniszczenia systemu.
Sterowanie systemem trybologicznym sprowadza się więc do ograniczenia intensywności ubytku jego zdolności do spełniania funkcji poprzez zapewnienie mu wymaganej, dostatecznie dużej, rezezrwy tej zdolności w procesach projektowania i wytwarzania systemu. Procesy te powinny nadać systemowi trybologicznemu najwłaściwsze dla jego programu cechy kinematyczne i dynamiczne, zapewnić dobór najwłaściwszych materiałów i technologii oraz poprawne wykonanie poszczególnych elementów systemu.
4.2. Właściwości użytkowe materiałów systemu trybologicznego
Pojęcie materiału nie jest jeszcze jednoznacznie sprecyzowane. Dość powszechny pogląd, że materiałem jest tylko tworzywo konstrukcyjne nie wydaje się słuszny z uwagi na funkcje materiałów w systemach trybologicznych. Z tego względu autor skłania się w kierunku jeszcze niezbyt licznych poglądów /4, 5/i że materiałem może być każde ciało fizyczne, jeśli jego właściwości umożliwiają użycie go do spełniania określonych funkcji w maszynie lub urządzeniu technicznym. Taka definicja pozwala zaliczyć do grupy materiałów całą rodzinę olejów, smarów itp.
Patrząc na wymagania stawiane np. smarom w systemach trybologicznych można stwierdzić następujące prawidłowości:
l. Wymagania stawiane smarom determinowane są funkcją danego systemu trybologicznego. Rola smaru w parze trącej wynika z jego właściwości umożliwiających w mniejszym lub większym stopniu korzystne zmiany w przebiegu co najmniej niektórych z poniższych procesów:
a) zmniejszanie oporów tarcia; b) zmniejszanie zużycia materiałów pary trącej; c) transport ciepła (zazwyczaj odprowadzanie); d) odprowadzanie zanieczyszczeń mechanicznych; e) tłumienie drgań; f) ochronę przed działaniem korozji.
2. Smar staje się równorzędnym, a niekiedy decydującym partnerem materiałowym systemu trybologicznego. Kryterium oceny prawidłowości doboru smaru do pary trącej stanowi optymalną zdolność tej pary (systemu trybologicznego) do spełniania zadanej funkcji.
3. Różnorodność systemów trybologicznych, wynikającą z różnorodności ich funkcji i struktury, wartości wymuszeń (prędkość, nacisk, temperatura), warunków zewnętrznych (otoczenie), sposobów doprowadzenia smaru itp. sprawia, że istnieje olbrzymia ilość rodzajów smarów i w konsekwencji tego stanu nie mniejsza trudność w ich doborze i klasyfikacji.
Zużycie smarów związane jest bądź z pracą maszyny (smary eksploatacyjne), bądź też z ilością produkcji (smary technologiczne). Pierwsze zalicza się do grupy materiałów eksploatacyjnych, drugie - do grupy materiałów pomocniczych. Wspólną cechą wszystkich materiałów jest to, że w każdym z nich można wyodrębnić elementy składowe. Elementami materiału mogą być oddzielne ziarna, cząstki, związki chemiczne, a nawet atomy.
Zbiór funkcjonalnie związanych ze sobą elementów materiału, więzi i zależności między nimi, stanowiących o uporządkowaniu elementów, nazywa się strukturą materiału. Struktura nadaje elementom charakter całości i podporządkowuje wspólnym prawom, z których wynika, że właściwości całej struktury są inne niż właściwości poszczególnych elementów.
Zmiana właściwości elementu lub jego ubytek prowadzi do zmiany właściwości całej struktury.
Struktura determinuje stan materiału i jego zachowanie się pod wpływem czynników zewnętrznych i pozwala na przewidywanie jej reakcji na działanie tych czynników. Możliwość przewidywania reakcji struktury na działanie czynników wymuszających i sterowanie tą reakcją stanowi o możliwości zakwalifikowania danego ciała fizycznego do grupy materiałów.
Określenie "materiał lepszy" oznacza materiał posiadający strukturę i właściwości lepiej dostosowane do działania czynników wymuszających przy założonych kryteriach oceny; określenie "materiał zastępczy" oznacza zwykle materiał, którego właściwości są z reguły gorzej dostosowane do działania czynników wymuszających, ale który musi być zastosowany ze względu na niemożność użycia materiału właściwego.
Struktury materiałów złożone są z wielkiej ilości elementów, między którymi występują relacje o charakterze nieliniowym. Powoduje to, obok nieciągłości przestrzennej właściwości materiałów, niedetermistyczny charakter relacji pomiędzy działaniem otoczenia a reakcją materiału w jego poszczególnych mikroobjętoś ciach. Z tego względu relacja ta powinna być rozpatrywana metodami statystycznymi. Ponieważ działanie czynników zewnętrznych ma również charakter statystyczny, przewidywanie reakcji materiału na działanie otoczenia polega na wyznaczeniu prawdopodobieństwa zaistnienia określonych stanów materiału pod wpływem prawdopodobnych wartości działających czynników.
W zastosowaniach trybologicznych najczęściej występującą reakcją materiału, powodującą korzystne lub niekorzystne zmiany właściwości użytkowych materiału, jest przebudowa jego struktury. Zmiany te, w zależności od zasięgu działania czynników zewnętrznych oraz pierwotnych właściwości materiału, mogą być dostrzegalne już przy rozpatrywaniu mikroobjętości. W wielu przypadkach zmiana właściwości obserwowana w skali makro spowodowana jest kumulacją zmian zaszłych w poszczególnych mikroobjętościach albo też występowaniem zmian w skali mikro zachodzących w ilościach masowych w całym materiale.
Przebudowa struktury materiału pod wpływem określonego czynnika zewnętrznego wywołująca korzystne zmiany właściwości użytkowych materiału, może być zaplanowana w procesie wytwarzania materiału lub odbywać się niejako samorzutnie, stanowiąc formę adaptacji materiału do warunków zewnętrznych. Przy projektowaniu właściwości użytkowych (w tym trybologicznych)materiałów powinno się wykorzystywać znajomość relacji pomiędzy strukturą materiałów a czynnikami zewnętrznymi, występującymi zarówno w procesie wytwarzania materiałów, jak i w okresie spełniania przez niego określonej funkcji w maszynie lub urządzeniu technicznym.
Rozpatrując działanie czynników zewnętrznych na materiał należy zwrócić uwagę na to, że przebudowa struktury pod wpływem wybranego czynnika może ujawnić się momentalnie po jego wystąpieniu albo też dopiero po upływie dość znacznego czasu. Wynika stąd konieczność rozpatrywania intensywności zmian właściwości od wybranego czynnika, co z kolei determinuje przedziały czasu, w których materiał:
- uzyskał optymalne właściwości użytkowe;
- utrzymał te właściwości w założonych granicach;
- przekroczył graniczne wartości właściwości użytkowych.
4.3. Rola smaru w parze trącej maszyny
Każdy węzeł ruchowy maszyny może być oceniany jego trwałością i niezawodnością działania. W kryteriach optymalizacyjnych na tle relacji: para trąca - maszyna uwzględnia się obok kosztów wytwarzania danej pary trącej również koszt jej eksploatacji (ilość, częstotliwość i łatwość obsługi, zużycie smaru itp.). Kryteria ekonomiczne obok kryteriów funkcjonalnych generują więc wymagania stawiane każdemu systemowi trybologicznemu maszyny we wszystkich trzech fazach jej istnienia (projektowanie - budowa - eksploatacja), a funkcja systemu trybologicznego wyznacza rolę poszczególnym materiałom systemu.
Zdolność systemu trybologicznego do optymalnego spełniania zadanej mu funkcji zależy w dużej mierze od właściwości wszystkich materiałów pary trącej (konstrukcyjnych i eksploatacyjnych). Zmiana któregokolwiek materiału, zmiany struktury materiałów (zarówno w skali molekularnej, jak i mikro) lub zmiany warunków zewnętrznych w systemie trybologicznym, z reguły powoduje zmianę optimum tej zdolności /12/.
Z tego względu, zdaniem autora niniejszej pracy, te właściwości materiałów, których występowanie ujawnia się dopiero w systemie trybologicznym, należy nazywać właściwościami trybologicznymi materiałów. W przypadku smarów eksploatacyjnych takim syntetycznym wskaźnikiem oceny ich właściwości trybologicznych powinien być wskaźnik nazwany smarnością. Wskaźnik ten definiowany jest obecnie jako zdolność środka smarującego do tworzenia trwałych warstw granicznych, zapewniających występowanie w parze trącej co najmniej tarcia granicznego. Zwraca się uwagę, że sposób wyznaczania wartości tego wskaźnika, np. przy pomocy aparatu czterokulowego, odbywa się w przeważającej mierze bez udziału materiałów przyszłej pary trącej i przy innym rodzaju tarcia. Wydaje się niezbędnym związanie pojęcia smarności oleju (smaru) z pojęciem własności ślizgowych materiałów konstrukcyjnych i wprowadzenie wspólnego syntetycznego wskaźnika oceny właściwości trybologicznych takiego układu materiałowego dla różnych rodzajów tarcia.
Smary eksploatacyjne umożliwiają uzyskiwanie w parach trących tarcia płynnego, co na ogół bywa związane z niewielkimi oporami tarcia i bardzo małymi wartościami zużycia materiałów elementów pary trącej.
Istota tarcia płynnego, polegająca na rozdzielaniu powierzchni trących się ciał stałych za pomocą płynu (cieczy) i zamianie tarcia zewnętrznego na tarcie wewnętrzne cieczy, jest prosta. Duże podobieństwo do cieczy (jeśli pominąć sprawę lepkości i ściśliwości) wykazują gazy. Użyte w niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych jako smary, pozwalają na uzyskanie niezwykle małych współczynników tarcia. Tę pozorną prostotę mechanizmu tarcia płynnego komplikuje możliwość użycia jako środka smarującego smaru stałego (grafit, dwusiarczek molibdenu, dwusiarczek wolframu itp.). Środek ten, podobnie jak ciecz, może rozdzielić mikronierówności trących się powierzchni i zamienić tarcie zewnętrzne na tarcie wewnętrzne smaru. Stąd też w literaturze taki rodzaj tarcia nazywa się niekiedy "tarciem płynnym w fazie stałej".
Podobieństwo to wynika jedynie z nie dość precyzyjnej definicji tarcia płynnego. Nie można ciału stałemu przypisywać cech płynu; nie można także przy użyciu smaru stałego realizować zasady smarowania hydrostatycznego lub hydrodynamicznego w parach ślizgowych. Jest więc to tarcie technicznie suche, a jego mechanizm przypomina, jak gdyby w powiększeniu, mechanizm tarcia granicznego, tj. stan, w którym na powierzchniach trących obu partnerów znajdują się polimolekularne, sorpcyjnie związane z metalem, warstewki substancji polarnych. Uporządkowany charakter budowy, zdolność do przenoszenia wysokich nacisków bez uszkodzenia struktury warstewek oraz możliwość przesuwania się względem siebie warstw monomolekularnych pod wpływem sił stycznych, upodobnia warstewki adsorpcyjne cieczy do ciała stałego, a zwłaszcza ciał o budowie anizodesmicznej, do których zaliczają się wszystkie smary stałe.
Zjawiska występujące przy tarciu wewnętrznym płynów opisywane są za pomocą praw hydrodynamicznych teorii smarowania, podanej w 1686 r. przez Izaaka Newtona. Teoria ta przy założeniu, że ciecz (środek smarujący) nie jest ścisliwa, a materiał pary ślizgowej nie odkształca się, spełnia dobrze swoją rolę do dnia dzisiejszego. Pogląd Newtona na lepkość cieczy, jej wpływ na tarcie wewnętrzne i w konsekwencji - zdolność cieczy do spełniania roli smaru, także i obecnie zachowują swoją wartość, a nawet stały się podstawą teorii przepływu uwarstwionego.
4.4. Kryteria oceny materiałów systemu trybologicznego
Różnorodność rozwiązań i zastosowali technicznych systemów trybologicznych sprawia duże trudności w opracowaniu jednoznacznych kryteriów ich oceny. Wydaje się celowym dwustopniowe podejście do powyższego zagadnienia, inne bowiem powinny być kryteria oceny systemu trybologicznego jako całości, a inne kryteria oceny zastosowanych materiałów.
Trzeba jednakże pamiętać, że dotychczasowa ograniczona skuteczność metod optymalizowania systemów trybologicznych może być spowodowana błędami popełnianymi w każdym z trzech stanów istnienia maszyny. W trakcie projektowania błędy te mogą polegać na zlej ocenie właściwości użytkowych materiałów pary trącej lub złym oszacowaniu warunków zewnętrznych pracy systemu. W toku wytwarzania mogą być popełniane błędy technologiczne (nadawanie materiałowi nieodpowiedniej struktury), błędy wymiarowe - geometryczne oraz błędy montażowe. Podczas eksploatacji mogą wystąpić warunki użytkowania systemu trybologicznego niezgodne z przyjętym w założeniach programem (nieodpowiednie "dotarcie", nadmierne wytężenia, szkodliwe środowisko itp.).
Stan taki determinowany jest stanem wiedzy o zjawiskach występujących w obszarach tarcia i skutkach tych zjawisk. Dotychczasowym źródłem informacji są doświadczenia z praktyki. Stanowią one podstawę zarówno do oszacowywania zachowania się systemów trybologicznych, jak i stosowanych materiałów w przewidywanych warunkach pracy węzła ruchowego. Materiały pary trącej mogą być oceniane ze względu na ich:
a) funkcjonalność;
b) dostępność.;
c) technologiczność;
d) trwałość;
e) efektywność.
Ustalanie bezwzględnych wartości poszczególnych wskaźników ze względu na ich złożoność i współzależność nie jest aktualnie możliwe. Autor jest jednak przeświadczony o konieczności przyjęcia pewnych wzorców materiałów o znanym zachowaniu się w określonym systemie trybologicznym i w ściśle określonych warunkach wymuszeń, do których można by odnosić rezultaty badań nowo opracowanych materiałów. Propozycja powyższa nie rozwiąże problemu optymalizacji systemów trybologicznych od strony naukowej, umożliwi natomiast uporządkowanie dotychczas zebranej informacji, zawartej głównie w:
- doświadczeniu z zastosowania pewnych materiałów w eksploatacji;
- doświadczeniu wynikającym z zastosowania odpowiednich technologii wytwarzania materiałów i obserwacji wpływu tych zmian na efekty eksploatacyjne (obróbka mechaniczna, gładkość powierzchni, obróbka cieplno-chemiczna, galwaniczna itp.);
- doświadczeniu z doboru środków smarujących;
- wynikach badań tych materiałów na stanowiskach modelowych.
Może więc mieć duże znaczenie dla trybotechniki.
Rozwiązanie zagadnienia optymalizacji systemów trybologicznych leży w grupie prac poznawczych wiążących ze sobą wyniki badań właściwości użytkowych materiałów w zależności od ich struktury i składu chemicznego z czynnikami zewnętrznymi i procesami trybologicznymi, determinującymi wartości i charakter wymuszeń kształtujących strukturę materiałów.
Kryterium funkcjonalności materiałów powinno nabrać, co prawda nadal złożonej i alternatywnej, ale fizycznie wymiernej wartości.
5. Kierunki rozwoju trybologii
Część zagadnień badawczych omówiono we wcześniejszych rozdziałach. Do najbardziej istotnych kierunków badawczych w trybologii należą badania mechanizmu procesu trybologicznego w zależności od:
- właściwości materiałów pary trącej;
- właściwości smaru;
- otoczenia;
- rodzaju i wartości wymuszeń zewnętrznych;
- rodzaju tarcia.
Systemowe ujęcie procesu trybologicznego pozwala na sformułowanie nowego problemu badawczego, polegającego na takim zaprogramowaniu składu środka smarowego, aby w warunkach eksploatacji zachodziła regeneracja ubytków materiałowych z elementów pary trącej. Istnieje już dzisiaj cały szereg dodatków do środków smarowych, które "wbudowują" się w warstwę wierzchnią materiałów pary trącej, dając tzw. powierzchnie niskotarciowe, charakteryzujące się niskim współczynnikiem tarcia. Umożliwia to zwiększenie trwałości pary albo też zwiększenie przenoszonych obciążeń przy niezmienionej wartości zużycia.
Omówione kierunki wraz z potrzebą opracowania syntetycznego wskaźnika oceny wiążącego "smarność" środków smarowych z "własnościami ślizgowymi" materiałów łożyskowych wydają się najbardziej potrzebnymi l perspektywicznymi.
Do najważniejszych zadań, trybologii należy także zunifikowanie metod badań trybologicznych, co warunkuje uzyskanie miarodajnych, jednoznacznych i porównywalnych wyników. W tej dziedzinie istnieje zbyt wiele zbyt różnorodnych metod i stanowisk badawczych, w rezultacie czego wyniki badań z różnych ośrodków naukowych mogą być porównywalne tylko jakościowo, a każdą nową pracę badawczą trzeba zaczynać nieledwie od samego początku, gdyż praktycznie nie można w sposób ilościowy wyjść od tego miejsca, do którego doszli już inni. Najbliższym celom działania powinno więc być wytypowanie pewnej liczby metod oraz stanowisk badawczych i przyjęcie ich jako obowiązujących w badaniach tarcia i zużycia, nic krępując przy tym potrzeby rozwoju nowych metod oraz nowej aparatury naukowej. Chodzi jedynie o to, ażeby w każdej pracy naukowej z trybologii były zamieszczone także wyniki uzyskane zunifikowanymi metodami na zunifikowanych stanowiskach badawczych. Nie trzeba podkreślać wagi takich prac przy centralnym gromadzeniu banku informacji trybologicznej.
Niezmiernie ważnym zagadnieniem jest adaptacja najnowocześniejszych metod badawczych z fizyki i chemii ciała stałego do badań trybologicznych. Badania mikrozjawisk w obszarze tarcia i na granicy faz: ciało stałe - gaz; ciało stało - ciecz; ciało stałe - ciało stałe (sorpcja, dyfuzja, utlenianie, kataliza, budowa warstw granicznych) bez opanowania tych metod są nierealne. Zgromadzenie dużej liczby aparatury w pojedynczych ośrodkach trybologicznych jest jednak niemożliwe ze względów finansowych i kadrowych. Ważną rzeczą będzie więc umiejętne wykorzystanie posiadanej już aparatury w instytutach naukowych (głównie z nauk poziomu l) oraz wyspecjalizowanie poszczególnych ośrodków trybologicznych w określonym typie badań. Wzajemne świadczenie usług badawczych, wykonywanych przez wyspecjalizowanych pracowników, zapewniałoby z jednej strony bardzo wysoki poziom prowadzonych prac, z drugiej zaś - ogromnie przyspieszyło termin ich realizacji. W rzeczywistości taka organizacja pracy badawczej (naukowej) jest jedną z form koncentracji środków (pracownicy naukowi, ich wiedza, aparatura naukowa itp.) na jednym problemie badawczym.
Do metod badawczych wymagających opracowania i zastosowania do prac trybologicznych należy zaliczyć:
- metodę rezonansu magnetycznego, pozwalającą na wyznaczenie położenia cząstek adsorbujących się na powierzchni metalu;
- spektrometrię efektu Mösbauera do badania stanu naprężeń w warstwie wierzchniej;
- spektrometrię Augera (dyfrakcję "powolnych" elektronów) do badań powierzchni ciała stałego;
- elipsometrię, opartą o eliptyczną polaryzację światła, a umożliwiającą badania najbardziej zewnętrznych obszarów warstwy wierzchniej (tlenków, siarczków itp.) oraz warstw adsorpcyjnych nawet do grubości 1000 Ĺ;
- pomiar potencjału powierzchniowego metodą dynamicznego kondensatora, umożliwiający badania elementarnych procesów adsorpcji i chemisorpcji na powierzchni metalu;
- spektrofotometrię na podczerwień i ultrafiolet;
- mikroskopię elektronową, w tym scaningową;
- dyfrakcję i mikrodyfrakcję elektronową, w celu identyfikacji struktury materiałów par trących (w tym produktów zużycia);
- metody radioizotopowe badania tarcia i zużycia oraz cały szereg metod wykorzystujących zjawiska elektryczne, magnetyczne, cieplne itp. do badania warstwy wierzchniej i natury procesów zachodzących w obszarze tarcia.
Od trybologii oczekuje się umiejętności stawiania zadań inżynierii materiałowej. Chodzi o to, ażeby projektowanie materiałów (w tym - środków smarowych) i technologii ich obróbki nie było celem samym w sobie, lecz służyło zabezpieczeniu optymalnej funkcji maszyny. Stąd też wypływa jeden, z najistotniejszych kierunków rozwoju trybologii - poszukiwanie związków pomiędzy mechanizmem trybologicznych zjawisk, własnościami warstwy wierzchniej a środkami smarującymi.
W badaniach procesów trybologicznych należy uwzględniać udział poszczególnych zespołów zjawisk, ich wzajemne powiązania i sprzężenia. Brak jednolitej koncepcji tarcia utrudnia wyjaśnianie mechanizmu wielu zjawisk trybologicznych. Poszukiwania związków korelacyjnych między stanem naprężeń, strukturą sieci krystalicznych, defektami sieci, bilansem energetycznym sieci itp. a zjawiskami trybologicznymi pozwoli zapełnić lukę w stanie naszej wiedzy z tej dziedziny.
Badania mikrostruktury warstwy wierzchniej i jej zmian w wyniku oddziaływań procesów tarcia są bardzo obiecujące, od niej bowiem zależą własności mechaniczne warstwy wierzchniej, odporność na działanie sił zewnętrznych i własności powierzchniowe metalu. Te ostatnie wpływają z kolei na budowę właściwości warstw adsorpcyjnych i trwałość filmu olejowego. Podstawową dla trybologii jest również kwestia wyjaśnienia fizycznej istoty więzi tarciowej, tzn. rodzaju, charakteru i siły wiązań powstających pomiędzy ciałami stanowiącymi parę tarcia.
Omawiane kierunki stanowią przejście do zastosowań technicznych i technologii budowy maszyn, a jednocześnie wzbogacą naszą wiedzę o kryteriach optymalizacji cech użytkowych kinematycznych węzłów maszyn (trwałość, niezawodność, funkcjonalność) w zależności od warunków pracy maszyny.
Przy rozpatrywaniu zagadnienia światowego postępu technicznego w budowie maszyn, z trybologicznego punktu widzenia należy zwrócić uwagę na następujące jego kierunki:
- wytężenie kinematycznych węzłów maszyn, wynikające z rosnących i coraz ostrzejszych warunków pracy (wysokie obciążenia i prędkości ślizgania, bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura, zanieczyszczenia otoczenia szkodliwymi gazami, parami, pyłami itd.);
- wzrost wymagań, jeśli idzie o. niezawodność i trwałość;
- malejącą materiałochłonność maszyn, co bezpośrednio wpływa na zaostrzenie warunków pracy węzłów kinematycznych;
- optymalizację procesu obsługi i napraw.
Zmusza to do wzrostu różnorodności sposobów optymalizacji kinematycznych węzłów w maszynach (nowe rozwiązania konstrukcyjne, nowe materiały i technologie ich obróbki, coraz lepsze i lepiej dobrane: środki smarujące, systemy smarowania, uszczelnienia itp.) i do kształtowania własności par trących w oparciu o ich cechy funkcjonalne.
Kompleksowych badań wymaga dynamika konstytuowania się warstw wierzchnich w parach ślizgowych w obecności smaru i w trakcie procesów tarcia. Jest to bardzo szeroki problem badawczy, którego rozwiązanie wymaga zmiany w dotychczasowej organizacji realizacji prac badawczych z trybologii. Mam tu na myśli powołanie specjalnego zespołu naukowego, złożonego z odpowiednio dobranych specjalistów z różnych ośrodków naukowych, w celu kompleksowego, możliwie w najkrótszym czasie, zbadania powyższego zagadnienia. Można przypuszczać, że koncepcja międzyinstytutowych zespołów naukowych należeć będzie do codziennej praktyki. Wyraźnie widać ich potrzebę przy opracowywaniu specjalistycznych i głębokich ekspertyz (np. zakupu licencji), przy wytyczaniu optymalnych kierunków rozwoju trybologii w kraju i ich ciągłej weryfikacji, dyktowanej nowymi odkryciami, metodami badawczymi i ideami naukowymi.
Utworzenie takich zespołów powinno w istotny sposób przyczynić się do prawidłowego rozwoju trybologii w Polsce. "W nauce drogi do zwycięstwa określone są nie tylko planem; ich wybór powinien uwzględniać również trudne do przewidzenia działania przeciwnika. W charakterze przeciwnika występuje tutaj przyroda, ochraniająca swoje nie ujawnione jeszcze tajemnice" /5/.
6. Literatura
- J. Bernal, Strategija issliedowanija, "Nauka o naukie", Progress, Moskwa 1966.
- G. A. Łachtin, Taktyka nauki, PWN, Warszawa 1972.
- G. M.. Dobrow, Wstęp do naukoznawstwa, PWN, Warszawa 1969.
- W. Leszek, R. Marczak, S. Ziemba, Kierunki rozwoju trybologii i jej zastosowań w Polsce. Referat wygłoszony na Zebraniu Naukowym SPEM KBM, 13 III 1973 w Warszawie. Skrót opublik. [w:] Eksploatacja maszyn, Warszawa 1973.
- S. Ziemba, Trybologia, cykl wykładów, Wszechnica PAN, Warszawa styczeń-luty 1973.
- W. Leszek, R. Marczak, Aktualny stan i główne kierunki rozwoju trybologii. Część l. Tarcie. Referat wygłoszony na Zebraniu Naukowym SPEM KBM dnia 14 Xl 1972 w Warszawie.
- W. Leszek, R. Marczak, Aktualny stan i główne kierunki rozwoju trybologii. Część II. Smarowanie. Referat wygłoszony na Zebraniu Naukowym SPEM KBM dnia 10 IV 1973 r. w Warszawie.
- E. R. Braithwaite (editor), Lubrication and Lubricants, Elsevier Publishing Company, Amsterdam-London-New York 1967.
- W. Leszek, T. Rożnowski, S. Ziemba, Niektóre aspekty cybernetyczne trybologii, [w:] Zagadnienia Eksploatacji Maszyn, Z1 (17), vol. 9, Warszawa 1974, s. 3-20.
- W. Leszek, Inżynieria materiałowa a trybologia, Poznań 1973 (praca nie publikowana).
- R. Marczak, M. Dębicki, Niederreibungszusätze zum Öl auf Basis einiger Molybdän- und Wolframverbindungen. First European Tribology Congress, London 25-27 IX 1973, s. 255-258.
- J. W. Kragelskij, O podbore par trenija po kriteriju antifrikcionnosti "AF". I Medzinaárodné Sympoózium o Klznom Ulożeni 1972, t. 4.
- M. Mięsowicz, Fizyka a nauki techniczne i technika. Referat, Warszawa 1974.
- J. Malecki, Fizyka a nauki techniczne. Referat, Pw PAN 797/74, Warszawa 1974.
- R. Marczak, S. Ziemba, Trybologia jako nauka - kierunki i perspektywy jej rozwoju. Informator WITPiS, wyd. specj.: Trybologiczne problemy warstwy wierzchniej, Materiały "Szkoły Jesiennej", Złoty Potok 1973, s. 5-28.
|