Ryszard Marczak
ryszard.marczak@gmail.com
Emerytowany Profesor
S³owa kluczowe: prawda, fa³sz, metoda naukowa, weryfikacja, falsyfikacja
Wykrycie b³êdu nast¹pi³o przy wspó³udziale drugiego wspó³autora i polega³o, ogólnie bior¹c, na z³ej interpretacji przez J. Sadowskiego znaczenia pojêcia "pracy w³aœciwej zu¿ycia". Szczegó³owe wyjaœnienie zawarte jest w artykule [4]. Wielkoœæ ta nie charakteryzuje warunków pojawiaj¹cych siê w obszarze tarcia. Mo¿e byæ wykonana w jednym testerze w odpowiednio d³u¿szym czasie lub w krótszym za pomoc¹ odpowiednio licznych testerów;
Jej wielkoœæ zale¿y od rodzaju testera i warunków wymuszeñ. Nie jest to sta³a materia³owa.
Praca w³aœciwa zu¿ycia1 nie charakteryzuje zatem indywidualnego materia³u, lecz uk³ad materia³ów tartych w danym testerze.
W budowie maszyn jest wykorzystywana jako miara trwa³oœci danego wêz³a tarciowego. Modeluje siê geometriê styku, materia³y i wymuszenia wystêpuj¹ce w danym skojarzeniu tarciowym, i bada jego trwa³oœæ. Metoda ta jest to do dzisiaj najlepszym sposobem poprawy najs³abszego ogniwa maszyny.
W Œwiecie buduje siê rocznie oko³o 400 takich tribometrów.
W konkluzji podtrzymano wniosek o odrzucenie propozycji wprowadzenia "nowych miar zu¿ycia, zu¿ywania i odpornoœci na zu¿ywanie tribologiczne" wysnutej z b³êdnych przes³anek. Zaproponowano natomiast uzupe³nienie bilansu cieplnego w modelu J. Sadowskiego o wartoœæ ciep³a utleniania danego metalu.
Wykrycie istoty b³êdu J. Sadowskiego na drodze weryfikacji by³o trudne, natomiast okaza³o siê stosunkowo proste przy zastosowaniu falsyfikacji [5, 6]. Ideê tej metody autorzy przedstawili na seminarium w dniu 8.04.2006r [7].
Du¿e zainteresowanie wykazane po seminarium sk³oni³o autorów do opublikowania jego treœci.
Rys.1 Klasyczny model metody eksperymentalnej |
Falsyfikowalny model metody eksperymentalnej
Pojêcie falsyfikowalnoœci zosta³o wprowadzone przez austriackiego logika i filozofa (1902-1994) Karla Poppera w pracy " Logika odkrycia naukowego" [5] ; ma ono kluczowe znaczenie dla rozró¿nienia, czy dana hipoteza jest naukow¹, czy nie.
Rys. 2 Falsyfikowalny model metody eksperymentalnej
|
Rys. 3 Strona tytu³owa [9] oraz naniesiony na ni¹ schemat |
Rys. 4 Schemat zwi¹zków pomiêdzy fizykochemicznymi w³aœciwoœciami materia³ów [10] |
Przyk³ad 3
Wykrycie b³êdu w pracy J. Sadowskiego nie by³o ³atwe z tego powodu, ¿e wszyscy jesteœmy przyzwyczajeni do weryfikacji hipotez naukowych. Inaczej mówi¹c nie jesteœmy nastawieni na poszukiwanie b³êdu. W wiêkszoœci rozpraw doktorskich zaraz po tezie rozprawy wystêpuje zapis: "Prawdziwoœæ tezy bêdê uwa¿a³ za udowodnion¹ je¿eli … np. przeprowadzany eksperyment przyniesie przewidywany wynik lub wyjaœni zjawisko".
Zdaniem Mi³osza Marczaka artyku³ "Nowe miary ..." jest ³atwo falsyfikowalny. Wed³ug niego falsyfikowaæ nale¿y naukow¹ hipotezê g³osz¹c¹, ¿e "artyku³ nie zawiera b³êdu w bilansie energii". Nale¿a³o wiêc go szukaæ! B³¹d zosta³ wykryty, co oznacza, ¿e wynik falsyfikacji jest na "tak"; zatem sfalsyfikowana hipoteza jest b³êdn¹ teori¹ naukow¹. Równie ³atwo mo¿na znaleŸæ rodzaj pope³nionego b³êdu. Wielkoœæ uzyskanej w eksperymencie pracy tarcia i tzw. "pracy w³aœciwej zu¿ycia" jest prawdziwa. Przypisanie jej cechy "absurdalnie du¿ej" jest fa³szywe. Wynika st¹d wniosek, ¿e pope³niony zosta³ b³¹d formalny.
Mo¿na przypuszczaæ, ¿e w naukach doœwiadczalnych, w najbli¿szej przysz³oœci, falsyfikowalnoœæ hipotez naukowych znajdzie szerokie zastosowanie "twierdzenia falsyfikowalne mo¿na sprawdziæ drog¹ systematycznych prób falsyfikacji nie zak³adaj¹cej ¿adnych wniosków indukcyjnych, a wy³¹cznie tautologiczne przekszta³cania logiki dedukcyjnej, których zasadnoœæ nie bywa kwestionowana".
Myœlimy, ¿e warto zainteresowaæ siê t¹ problematyk¹ w naukach technicznych.
Wracaj¹c do tematu informujemy o nowych pogl¹dach na przekszta³canie energii w procesie deformacji, zawartych w publikacjach: dr Jerzego Koryckiego (Tribologia 2/2005) oraz J. Koryckiego i Czes³awa Kajdasa (Tribologia 5/2005).
Szczególnie zaœ polecamy artyku³ J.Koryckiego (Tribologia 6/2005) p.t. "Analityczny opis procesów zu¿ycia w modelowych wêz³ach tarcia - niezmienniki w procesach zu¿ycia".
Opracowany w badaniach model matematyczny stwarza podstawy porównywania wyników pomiarów uzyskiwanych za pomoc¹ ró¿nych maszyn tarciowych i zu¿ycia wystêpuj¹cego w wêz³ach tarcia maszyn.