„INŻYNIERIA POWIERZCHNI w TRIBOLOGII”
Warsztaty Tribologiczne
Instytut Mechaniki Precyzyjnej
24.04.2009 - Warszawa
Warszawa ul. Duchnicka 3 Bud. 1-I p. Program

Program

1030 - Oficjalne rozpoczęcie Warsztatów Tribologicznych,
  Badania tribologiczne w akredytowanym laboratorium IMP – Paweł Mączyński, Jan Senatorski
1045 - Znaczenie areologii w tribologii – Tadeusz Burakowski
1100 - Azotowanie gazowe, części maszyn i narzędzi – Jerzy Michalski
1115 - Budowa i właściwości tribologiczne warstw węglikowych wytwarzanych na stalach narzędziowych w procesie chromowania dyfuzyjnego – Ewa Kasprzycka, Jan Senatorski, Bogdan Bogdański
1130 - Nanokrystaliczne elektrochemiczne kompozytowe powłoki z osnową niklową i borem – Anna Gajewska-Midziałek, Benigna Szeptycka
1145 - Wymrażanie w obróbce cieplnej stali narzędziowych – Aleksander Ciski
1200 - Wykorzystanie kulotestera w badaniach powierzchni – Marek Betiuk
1215 - Prezentacja wybranych laboratoriów badawczych i technologicznych
Uwagi dodatkowe:
  • Udział w Warsztatach jest bezpłatny. Uprzejmie prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa e-mail: Jan Senatorski lub tel. 022 560 29 43
  • Warsztaty odbedą się w Sali konferencyjnej IMP – bud. 1, I p. ul. Duchnicka 3.

  • Zrezygnowano z ograniczania terminu zgłoszeń - Sala konferencyjna IMP zmieści 200 osób. Proszę zauważyć, że materiał konstrukcyjny węzła tarcia stanowi bazę, a powierzchnia tego materiału, jej skład i postać odgrywają równie istotną rolę w procesie eksploatacji co i środek smarny czy dodatki smarne paliwa. Nie bez przyczyny podstawowym stwierdzeniem jest interakcja materiału powierzchni węzła tarcia i środka smarnego. O tym będą mówić jedni z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w kraju. Serdecznie zapraszamy. Prosimy jednak o przesłanie maila do Jana Senatorskiego lub tel. 022 560 29 43.

  • Dojazd autobusami 170 i 180 ul. Powązkowską. Szczegóły: plan dojazdu do IMP


  • Obok IMP odbywa się budowa wiaduktu trasy AK. Z tego powodu występują zmiany ruchu obok Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Ukazano niżej stan na 20 kwietnia 2009 na 3 zdjęciach. Przyjeżdżając pociągiem, wybrałbym tramwaj jako dalszy środek komunikacji, szybszy w mieście. Wybierając trasę samochodem przez Warszawę wybrałbym drogę przez ul. Rydygiera. Zaczyna się przy Broniewskiego, a kończy przed przejściem Przasnyskiej w Duchnicką - nie oznaczona na planie dojazdu do IMP. Ale jeśli jedziemy spoza Warszawy z południa lub zachodu, to wybrałbym dojazd trasą AK i wjechałbym w nią w tych godzinach od południa - da się wtedy nią przejechać nawet 80 km/h. Szczegóły lokalne na planie dojazdu do IMP.
  • Na pierwszym wjazd do IMP z punktu widzenia kierowcy z ul Duchnickiej, tuż po skręcie w ulicę. Nie dało się zrobić z toru jazdy zatrzymałem się na chwilę przy zaparkowanych samochodach po prawej. Za chwlowe utrudnienia przepraszam Koleżanki i Kolegów z IMP. Dwa niżej zrobiłem z punktu widzenia pieszego z pomocą prof. Senatorskiego. Ze względu na światło wprost w obiektyw trzeba było podzielić ujęcie na ok. połowę drogi pieszego. Dlatego też drugie zdjęcie przedstawia wejście od przystanku z Powązkowskiej za Duchnicką. Trzecie zdjęcie jest kontynuacją i przedstawia widok od zbiornika z wodą ku wejściu do budynku 1 Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.
  • Jeśli jedziemy samochodem to najlepiej dojechać do Rydygiera, na końcu skręcić w lewo w Przasnyską i po kilkudziesięciu metrach w prawo w Duchnicką. Ale gdy jedziemy trasą AK, to z trasy należy zjechać w Powązkowską, dalej objazdem (Elbląska) i skręcić w Przasnyską w prawo i w prawo w Duchnicką. Po prawo, tuż za samochodem, a przed znakiem zakazu ruchu jest wjazd do Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

  • Gdy jedziemy autobusem, wybranym zgodnie z planem dojazdu do IMP, to należy wysiąść na przystanku, który jest na Powązkowskiej tuż za Duchnicką i zejść na dół po drewnianych schodkach z poręczami, też drewnianymi, i iść przed siebie.

  • Gdy już jesteśmy na terenie IMP, to wejście do budynku 1 i sali konferencyjnej znajduje się za 3-cim samochodem po lewo na rysunku poniżej. Zdjęcie wyżej robiono ok. godz. 13.00 w kierunku światła Słońca, a to niżej z światłem Słońca. Dla idących, niżej ukazany widok jest prawie przedłużeniem poprzedniego widoku. Całość ma ok. 100 m.
  • Ci, którzy przyjechali samochodem mają, z wjazdu, wejście do ukazanego budynku na przeciw siebie, po prawo pod kątem ok. 30 stopni.